Primagin

Prywatny gabinet ginekologiczno-położniczy

lek. med. Krzysztof Szpejankowski

6-7 tydzień (pierwsze badanieUSG)

Badanie USG płodu - chyba szczególnie pierwsze, około 6-7 tygodnia - to jeden z ważniejszych emocjonalnie momentów w przebiegu każdej ciąży. Coraz częściej do badania zgłaszają się oboje rodzice, często w towarzystwie starszego potomstwa, czasami w towarzystwie mamy czy teściowej. Wszyscy są nastawieni na to, że zobaczą DZIECKO! Tę tajemniczą, anonimową i abstrakcyjną w pierwszych tygodniach ciąży istotę. Oczekują otrzymania zdjęć lub CD. W praktyce widzą na ekranie różne odcienie szarości, z których niewiele rozumieją a otrzymanych zdjęć nie umieją wytłumaczyć ani sobie wzajemnie ani licznym zainteresowanym bliskim. Nie każdy wykonujący badanie lekarz komentuje to, co właśnie widzi. Niektórzy ograniczają się do stwierdzenia „wszystko w porządku” i wydania opisu.

Z tego powodu zawsze staram się pokazać, gdzie i na co należy patrzeć, która plamka jest zarysem nowej istoty, i gdzie widać akcję serca. Również i przyszła mama może to obejrzeć, dzięki specjalnie zamontowanemu dodatkowemu monitorowi.

Badanie nie jest obowiązkowe, niesie jednak wiele cennych odpowiedzi na nastpujące pytania:


Odpowiedzi można udzielić dosłownie w ciągu kilku minut.
Stwierdzam, czy pacjentka jest w ciąży, czy pęcherzyk ciążowy umiejscowiony jest prawidłowo w jamie macicy, czy wielkość pęcherzyka odpowiada wiekowi ciążowemu. Można również ustalić  ilość pęcherzyków ciążowych ,czy określić liczbę zarodków, jeżeli jest ich kilka (ciąża bliźniacza, trojacza). Czynność serca zarodka widoczna jest już na wczesnym etapie ciąży około 5-6 tygodnia.